Najpopularniejsze rodzaje kawy – czy znasz je wszystkie?

Czy znasz wszystkie najpopularniejsze rodzaje kawy?

Większość z nas słyszała już o Espresso, Cappuccino czy Latte, ale warto wiedzieć, że istnieje wiele innych rodzajów kawy, które cieszą się wieloma fanami. Znajomość ich nazw i charakterystyki może być przydatna nie tylko w kawiarni, ale także w towarzystwie. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje kawy oraz te mniej znane, ale godne uwagi. Dowiesz się również, dlaczego warto spróbować czegoś nowego i nie ograniczać się tylko do jednego rodzaju kawy.

Popularne i mniej znane rodzaje kawy

Czasy, kiedy 2 łyżeczki kawy zalewało się wrzątkiem i dodawało mleko i cukier, już dawno minęły. Dziś miłośnicy kawy mają do dyspozycji wiele różnorodnych smaków, które z pewnością zadowolą ich kubki smakowe. W dobrych kawiarniach na pewno znajdziemy Espresso, Cappuccino, Latte i wiele innych rodzajów kawy, takich jak:

Espresso

Najpopularniejszy i najlepiej znany rodzaj kawy. To mocna kawa, idealna, gdy potrzebujemy szybkiego pobudzenia. Jest wyrazista i mała.

Cappuccino

Kawa o delikatnej, kremowej konsystencji i łagodnym smaku. Robi się ją na bazie Espresso (ok. 25 ml) i dodaje idealnie spienione mleko (max. 125 ml).

Flat white

Propozycja kawy z mlekiem, ale bez pianki. Przygotowuje się ją z proporcji Espresso i pełnotłustego mleka w równych proporcjach.

Caffé Latte

To kawa delikatna i mniej aromatyczna, która doskonale pasuje do słodkich deserów. Robi się ją na bazie Espresso, dodaje się jednak do niej więcej mleka niż do Cappuccino, co sprawia, że jest łagodniejsza. Często podaje się ją z syropem smakowym i ma grubą warstwę mlecznej piany.

Macchiato

To inaczej espresso z dodatkiem niewielkiej ilości mlecznej pianki, która łagodzi mocny aromat kawy.

Latte Macchiato

To rodzaj kawy, który cieszy oczy i kubki smakowe. Ma więcej piany niż tradycyjne Latte, ale mniej Espresso. Przygotowuje się ją od spienienia dużej ilości mleka, do którego dodaje się Espresso, co tworzy charakterystyczne warstwy: na dole jest mleko, potem kawa, a na samej górze piana z mleka.

Mocha

Kawa Mocha łączy w sobie intensywny aromat mocnego espresso ze smakiem pysznej, wysokojakościowej, świeżo roztopionej czekolady. Całość dopełnia zazwyczaj dodatek cynamonu lub bitej śmietany, co tworzy wyjątkową kawową ucztę, przypominającą najlepszy deser.

Café Frappe

Idealny rodzaj kawy na upalne dni, czyli popularna kawa mrożona, nazywana również grecką. Często podaje się ją z różnymi dodatkami, w tym między innymi z lodami, bitą śmietaną, owocami, czekoladą, syropami czy posypkami.

Irish Coffee

Rozgrzewający i bardzo aromatyczny typ kawy, którą serwuje się najczęściej z whisky, ale czasem również w wariacjach z innymi alkoholami, w tym np. z rumem, koniakiem lub wódką. Będzie idealna na chłodne popołudnia.

Jaki typ kawy będzie najlepszy?

Preferencje smakowe kawoszy są bardzo zróżnicowane, stąd ciężko o jeden typ kawy, który z pewnością przypadnie do gustu każdemu. Warto ponadto zaznaczyć, że rodzaje kawy czasem dobiera się do okoliczności, pory dnia czy po prostu humoru i aktualnej „zachcianki”. Jedno jest pewne – nawet jeśli posiadamy już swoje ulubione smaki, warto być otwartym na nowości i od czasu do czasu próbować również nowe rodzaje kaw. Kto wie – może jedna z nich stanie się naszym nowym kawowym „numerem jeden”?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top