Jak dbać o ekspres do kawy?

Jeśli właśnie stałeś się szczęśliwym posiadaczem ekspresu do kawy, to z pewnością zastanawiasz się, jak dbać o niego, aby służył Ci przez długi czas. Bez względu na to, czy jest to Twój nowy nabytek czy też urządzenie, które zacząłeś odczuwać coraz mniej przyjemności z jego użytkowania, warto wiedzieć, jak dbać o ekspres do kawy.

Choć marzymy o maszynach, które same się czyszczą, to niestety takie urządzenia jeszcze nie istnieją. Jednakże, wiele ekspresów posiada automatyczne programy konserwacji, które przypominają nam o konieczności odkamienienia, oczyszczenia systemu kawowego czy płukania spieniacza, ale wszystkie te czynności musimy wykonać sami.

Ważne jest, aby dokładnie przeczytać instrukcję obsługi i stosować się do zaleceń producenta. Warto zwrócić szczególną uwagę na częstotliwość czyszczenia ekspresu do kawy.

Standardowo, należy czyścić system mleczny po każdym cyklu mlecznych kaw, a tackę ociekową i pojemnik na fusy warto opróżniać codziennie. Obwody mleczne i ich odtłuszczanie powinny być czyszczone co 2-3 dni. Wymycie bloku zaparzacza jest zalecane co dwa tygodnie lub po każdych 200 kawach, a czyszczenie obwodów kawy należy wykonać raz w miesiącu lub co 200 kaw. Aby zawsze cieszyć się pyszną kawą, należy pamiętać, że ekspres powinno się odkamienić co 60-90 dni. Zakamieniony ekspres to krótsza żywotność i awarie, których można uniknąć.

Konserwacja ekspresu do kawy może wydawać się czasochłonna, ale w rzeczywistości jest prosta i nie wymaga wiele wysiłku. Wystarczy trzymać się regularnych czynności, takich jak opróżnianie pojemnika na fusy, wylewanie wody z tacki, filtrowanie wody i okresowe czyszczenie poszczególnych elementów. Warto też stosować specjalne smary i preparaty, które pozwolą pozbyć się oleju kawowego.

Pamiętaj, że nawet jeśli masz najlepszy ekspres na świecie, ale nie wykonasz drobnych, niewymagających wysiłku czynności konserwacyjnych, to urządzenie może się zepsuć. Konserwacja ekspresu do kawy jest prosta, ale wymaga wyrobienia w sobie dobrego nawyku. Ekspres odwdzięczy się nam swoją niezawodnością, długą żywotnością i pyszną, aromatyczną kawą- oczywiście najlepszą znajdziecie tylko u nas 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Shopping Cart
Scroll to Top